• Svetový deň vody

• Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname dňa 22. marca, sme v našej materskej škole realizovali edukačnú aktivitu pod názvom “Kde všade je voda”. Začali sme krátkzm príbehom o dôležitosti vody pre náš život a o význame jej šetrenia. Pútavou formou o  kvapkách sa deti oboznámili s významom vody na Zemi. O tom, kde všade v prírode sa nachádza, aké má podoby. Deti vytvárali plagát. Aj týmto dňom sme sa opäť presvedčili, že voda nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.

• Marec- mesiac knihy

• Marec sa považuje za mesiac kníh. Preto sme sa aj my vybrali do našej obecnej knižnice na exkurziu. Deti si pozreli, ako taká knižnica vyzerá, prelistovali si knihy. Následne sa prešli aj do obecného múzeá, kde si mohli pozrieť Veľkonočnú výzdobu.

• Morena, Morena

• 21. marec bol v našej materskej škole veselý a radostný. Vítali sme Jar a vyprevádzali pani Zimu.

„Morena, Morena,kde si prebývala?

Tam hore, tam hore,v tej našej komore.“

Vynášanie Moreny je jeden zo zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zapáliť a utopiť v potoku. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé dievčatá so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vody.

Pri vhodení Moreny do nášho potoka deti zvolali:

„ Morena heš, do potoka bež!“

Nasledovalo zapálenie Moreny a sledovanie jej unášania preč.

S radosťou sme sa ešte prešli uličkami našej dediny.

• Ďakujeme sponzorom

• Aj touto cestou chceme poďakovať pani Lucii Černickej, ktorá pre naše deti ušila krásne kroje.

Ďalej chceme poďakovať aj pani Silvii Hallo, ktorá prispieva do našej školky kancelárskymi pomôckami.

Ďakujeme!

• Boli sme pozrieť prvákov

• Dnes sme sa boli s našími predškolákmi pozrieť na to, ako to v takej škole a na vyučovacej hodine vyzerá. Navštívili sme 1.A a 1.B triedu. Deti mali možnosť pozrieť sa, ako sa žiaci učia,píšú a čítajú, čo do školy potrebujú. A kedže aj z nich budú o pár mesiacov prváci, mohli si sadnúť aj do školských lavíc a vyskúšať si to.

• Divadlo Slniečko: Abeceda zdravia

• Dnes do našej materskej školy zavítalo divadlo Slniečko so svojím predstavením Abeceda zdravia. Predstavenie bolo oživené pesničkami, hudobnými nástrojmi a deti boli aktívne vtiahnuté do deja. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, spievali aj tancovali.